Magnez a organizm

Magnez przyczynia się do pracy mięśni szkieletowych, mięśnia sercowego oraz mięśni układu trawiennego. Spożywając posiłki, to za pomocą magnezu możemy zapożyczać z nich siłę zbawienną do prawidłowego funkcjonowania. Co więcej magnez monitoruje odnowę i rozbudowę tkanek.

Wszystko to przekłada się na jakość i wydajność ćwiczeń, które wykonujemy.

Strata magnezu i konsekwencje

Według badań, napięcie wywołuje sporą utratę magnezu. Co więcej, brak magnezu zwiększa reakcję stresową i błędne koło się zamyka. Tracimy magnez zarówno w ciągu męczących treningów, bo minerał ten przekłada się na siłę i pracę mięśni podczas ćwiczeń.

Zredukowana zawartość magnezu w organizmie prowadzi do skurczów: mięśni (na przykład łydek), naczyń wieńcowych i mózgowych. W efekcie może to przyczynić się do nadciśnienia, przyspieszonej, arytmicznej pracy serca i uderzeń gorąca.

Magnez – chroni i dodaje energii

Uprawiając codziennie sport sprawiamy, że nasze ciało pragnie więcej energii, gdyż rychlej używa ją na trening. Dodatkowy stres może jeszcze prędzej przyczynić się do utraty wartościowego magnezu w organizmie.

Jeżeli chcemy zapobiec chorobom serca, warto zaopatrzyć ciało w uroda dobrą jego dawkę. Magnez przyczynia się również do obniżenia stężenia lipidów i cholesterolu olej magnezowy w systemie krwionośnym, oraz rozszerza naczynia krwionośne, co wspomaga w likwidacji nadciśnienia tętniczego.

Magnez w diecie

Elementarnym źródłem magnezu w diecie są zielone części roślin oraz kasza gryczana, soja, suszone nasiona roślin strączkowych, orzechy i nasiona zbóż – nieczyszczone z okrywy nasiennej.

Twarde wody mineralne też niosą znaczącą ilość magnezu, a ich pochłanianie jest o wiele większe, niż z powyższych produktów spożywczych. Absorpcja magnezu z pożywienia, znacznie komplikuje duża ilość wapnia, błonnik pokarmowy i tłuszcze zwierzęce, a także środki konserwujące, kawa i herbata.Istotną informacją dla sportowców, którzy chcą podwyższyć wzrost masy jest fakt, że dla wzrostu 1kg mięśni potrzeba 200mg magnezu.

Dodatkowa suplementacja

Pragnąc uzyskać sukcesy w sporcie, a stres w tym samym czasie troszczyć się o zdrowie, nie powinniśmy zapomnieć o dostarczeniu organizmowi prawidłowiej ilości magnezu. Doskonałym rozwiązaniem jest z pewnością wysokozmineralizowana woda oraz magnez w postaci syropu. Co więcej, magnez w ciekłej formie (magnez liquid) jest lepszy od tabletki, gdyż prędzej się absorbuje.