Dolegliwości przy niedoczynności tarczycy, leczenie

Niedoczynność tarczycy objawy.

Niedoczynność tarczycy to stan, gdy gruczoł ten wytwarza za mało hormonów, odnośnie do potrzeb organizmu. Niedoczynność tarczycy jest nieprawidłowością i powinna być leczona.

Do najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy należą przewlekłe zapalenie tarczycy, nazywana chorobą Hashimoto, która kształtuje się stopniowo, nie powodują jakichkolwiek dolegliwości, prowadząc do zmniejszenia produkcji hormonów gruczołu tarczycy.

Następnym częstym czynnikiem niedoczynności tarczycy jest sytuacja po usunięciu gruczołu, co jest konieczne w przypadku raka tarczycy lub występowanie woli guzowatych, niedoczynność po zabiegu usunięcia gruczołu jest zależna od zakresu zabiegu, kiedy usunięta jest cała tarczyca, może doprowadzić to nawet do stałej niedoczynności.

Niedoczynność tarczycy czasami jest spowodowana leczeniem jodem promieniotwórczym, jakie jest konieczne m.in. w przypadku choroby Gravesa lub kuracji woli tarczycy niedoczynnych.

Czasami niedoczynność tarczycy jest wywołana stanami zapalnymi tego gruczołu, powstałymi na skutek stosowania leków, lub występuje u kobiet pourodzeniu dziecka, w takich przypadkach najczęściej niedoczynność jest chwilowa, jednak nie jest to regułą.Nadczynność tarczycy jest najczęstszym zaburzeniem pracy tego organu, dotyka ludzi w różnym wieku, zarówno dorosłych, młodzież, jak i dzieci, jednak dużo częściej kobiety aniżeli panów, którzy stanowią tylko 1% dotkniętych przypadłością. Nadczynność gruczołu tarczycy może być dziedziczna, kiedy powstaje w wyniku choroby Hashimoto. Informuje nas Poradnik Zdrowie

Niedoczynność tarczycy najczęściej objawia się uczuciem zmęczenia, zimna i ospałości, przyrostem wagi ciała z jednoczesnym zmniejszeniem częstotliwości oddawania stolca lub występowaniem zaparć. U osób dotkniętych nadczynnością mogą pojawić się dłuższe okresy obniżonego nastroju, spowolnienie czynności serca, nadciśnienie tętnicze, suchość skóry i włosów, nieregularne okresy, a nawet niepłodność.