Objawy przy niedoczynności tarczycy, profilaktyka

Niedoczynność tarczycy przyczyny.

Niedoczynność tarczycy to stan, gdy gruczoł ten produkuje zbyt mało hormonów, odnośnie do potrzeb organizmu. Niedoczynność tarczycy jest nieprawidłowością i powinna być leczona.

Do najczęstszych powodów niedoczynności tarczycy zaliczamy przewlekłe zapalenie tarczycy, nazywana chorobą Hashimoto, która kształtuje się stopniowo, nie powodują jakichkolwiek przypadłości, doprowadzając do zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy.

Kolejnym częstym powodem niedoczynności tarczycy jest sytuacja po wycięciu gruczołu, co jest konieczne w przypadku nowotworu tarczycy lub pojawienie się woli guzowatych, niedoczynność po operacji usunięcia gruczołu jest uzależniona od rozmiaru zabiegu, gdy usunięta jest cała tarczyca, może doprowadzić to nawet do stałej niedoczynności.

Niedoczynność tarczycy może być wywołana terapią jodem promieniotwórczym, jakie jest konieczne m.in. w przypadku choroby Gravesa albo leczenia woli tarczycy niedoczynnych.Czasami niedoczynność gruczołu tarczycy jest wywołana stanami zapalnymi tego gruczołu, powstałymi w wyniku zażywania leków, lub występuje u kobiet po porodzie, w takich przypadkach często niedoczynność jest chwilowa, jednak nie jest to regułą.

Nadczynność tarczycy jest najczęściej spotykanym zaburzeniem funkcji tego organu, dotyczy osób w różnym wieku, tak samo dorosłych, młodzież, jak i dzieci, jednak znacznie częściej kobiety niż mężczyzn, którzy stanowią jedynie 1% dotkniętych zaburzeniem. Nadczynność gruczołu tarczycy czasami jest uwarunkowana genetycznie, kiedy powstaje w wyniku choroby Hashimoto. Informuje nas http://odchudzanie-fitness.blogspot.com/2014/08/niedoczynnosc-tarczycy-nadwaga.html

Niedoczynność tarczycy na ogół objawia się uczuciem wyczerpania, zimna i senności, przyrostem masy ciała z występującym jednocześnie zmniejszeniem częstotliwości oddawania stolca lub pojawieniem się zaparć. U osób dotkniętych nadczynnością mogą występować dłuższe okresy obniżonego nastroju, spowolnienie czynności serca, nadciśnienie tętnicze, suchość skóry i włosów, zaburzenia miesiączkowania, a nawet niepłodność.