Objawy niedoczynności tarczycy, leczenie

Niedoczynność tarczycy leczenie.

Niedoczynność tarczycy jest stanem, gdy gruczoł ten wytwarza zbyt mało hormonów, odnośnie do zapotrzebowania organizmu. Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem i powinna być leczona.

Do najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy zaliczamy przewlekłe zapalenie tarczycy, nazywana chorobą Hashimoto, która rozwija się stopniowo, nie powodują jakichkolwiek przypadłości, doprowadzając do zmniejszonej produkcji hormonów gruczołu tarczycy.

Kolejnym częstym powodem niedoczynności tarczycy jest sytuacja po usunięciu gruczołu, które jest niezbędne w przypadku raka tarczycy lub występowanie woli guzowatych, niedoczynność po zabiegu usunięcia gruczołu jest zależna od zakresu zabiegu, gdy usunięta zostanie cała tarczyca, może doprowadzić to nawet do stałej niedoczynności.

Niedoczynność tarczycy może być spowodowana terapią jodem promieniotwórczym, które stosuje się m.in. w przypadku choroby Gravesa albo kuracji woli tarczycy niedoczynnych.Czasami niedoczynność tarczycy jest wywołana stanami zapalnymi tego gruczołu, powstałymi na skutek stosowania leków, albo pojawia się u kobiet po porodzie, w takich sytuacjach często niedoczynność jest chwilowa, ale nie jest to regułą.

Nadczynność tarczycy jest najczęściej spotykanym zaburzeniem funkcji tego gruczołu, dotyczy ludzi w różnym przedziale wiekowym, zarówno dorosłych, młodzież, jak i dzieci, jednak dużo częściej kobiety aniżeli panów, którzy stanowią jedynie 1% dotkniętych zaburzeniem. Nadczynność tarczycy czasami jest uwarunkowana genetycznie, kiedy powstaje efekcie choroby Hashimoto. Informuje nas niedoczynność tarczycy objawy

Zaburzenie to najczęściej objawia się uczuciem wyczerpania, chłodu i senności, zwiększeniem wagi ciała z jednoczesnym zmniejszeniem częstotliwości oddawania stolca albo występowaniem zaparć. U osób chorych mogą występować dłuższe okresy obniżonego nastroju, spowolnienie czynności serca, nadciśnienie tętnicze, przesuszenie skóry i włosów, nieregularne okresy, a nawet niepłodność.