Czym poprawnie nawozić rośliny ogrodowe

Nawożenie upraw polega na doprowadzaniu ziemi, wjakiej są hodowane rośliny dodatkowych substancji mineralnych, jest to konieczny zabieg, kiedy gleba nie jest w stanie zapewnić koniecznych substancji odżywczych roślinom, które charakteryzują się szybkim wzrostem.

Nawozy ogrodnicze – to wszystkie środki pochodzenia naturalnego lub mineralnego, jakie stosuje się by uzyskać lepszy przyrost i jakość roślin, nawozy te poza wzbogacaniem gleby w substancje mineralne, polepszają jej cechy fizyczne, chemiczne i biologiczne.

Nawozy stosowane przy uprawie roślin możemy pogrupować na trzy podstawowe rodzaje, nawozy pochodzenia mineralnego, organicznego i nawozy zielone.

Nawozy pochodzenia mineralnego

Nawozy mineralne,to jest wytwarzane syntetyczniesą to surowce produkowane na bazie potasu, fosforu i azotu, wzbogacone ponadto w minerały takie jak siarka, magnez, wapń, miedź, żelazo i inne, wyróżniamy jedno, dwuoraz wieloskładnikowe. Nawozy wieloskładnikowe są najczęściej używane przez entuzjastów zaczynających swoją przygodę zogrodnictwem. Nawozy mineralne mają za zadanie dostarczać makro i mikroelementów uprawą,lecz używając ich, jest możliwość nadmiernego nawiezienia, dlatego zawsze należy starannie dobierać dawki.

Nawozy organiczne

Nawozy organiczne mają za zadanie przede wszystkim poprawić fizyczne i biologiczne właściwości ziemi oraz dostarczyć roślinom składników pokarmowych. Do nawozów pochodzenia organicznego zaliczamy w pierwszej kolejności obornik i kompost, w dalszej kolejności wióry, mączka z rogów, krwi i kości, nawóz koński, kozi, kurzy, a nawet gołębi. Używanie pożywek organicznych wzmaga wzrost roślin przez zapewnianie im składników odżywczych i nie istnieje możliwość przenawożenia za ich pomocą roślin.

Nawozy zielone

Poprzez nie rozumiemy wszystkie rośliny zielone, hodowane zazwyczaj jako międzyplon albo poplon, które są wprowadzane do gleby systemem przekopywania lub przeorania. Nawozy zielone można używać do każdego rodzaju upraw i w dowolnych ilościach.