Dolegliwości przy niedoczynności tarczycy, pierwsza diagnoza

Niedoczynność tarczycy i metody rozpoznawania.

Niedoczynność tarczycy jest stanem, gdy gruczoł ten wytwarza za mało hormonów, w stosunku do potrzeb organizmu. Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem i należy ją leczyć.

Do najczęstszych powodów niedoczynności tarczycy zaliczamy przewlekłe zapalenie tarczycy, nazywana chorobą Hashimoto, która kształtuje się stopniowo, nie powodują żadnych przypadłości, doprowadzając do zmniejszonej produkcji hormonów tarczycy.

Kolejnym częstym powodem niedoczynności tarczycy jest sytuacja po wycięciu gruczołu, które jest konieczne w przypadku raka tarczycy lub występowanie woli guzowatych, niedoczynność po operacji wycięcia gruczołu jest zależna od rozmiaru zabiegu, kiedy usunięta jest cała tarczyca, może dojść nawet do stałej niedoczynności.

Niedoczynność tarczycy może być wywołana terapią jodem promieniotwórczym, które jest konieczne m.in. w przypadku choroby Gravesa albo kuracji woli tarczycy niedoczynnych.

Zdarza się, że niedoczynność gruczołu tarczycy jest wywołana stanami zapalnymi tego gruczołu, powstałymi na skutek zażywania leków, lub występuje u kobiet po porodzie, w takich sytuacjach najczęściej niedoczynność jest chwilowa, jednak nie jest to regułą.Nadczynność tarczycy jest najczęstszym zaburzeniem funkcji tego gruczołu, dotyka ludzi w różnym wieku, tak samo dorosłych, nastolatków, jak i dzieci, jednak znacznie częściej pań aniżeli panów, którzy stanowią tylko 1% dotkniętych przypadłością. Nadczynność gruczołu tarczycy może być uwarunkowana genetycznie, gdy powstaje w wyniku choroby Hashimoto. Informuje nas Tarczyca objawy

Niedoczynność tarczycy najczęściej objawia się uczuciem wyczerpania, zimna i ospałości, przyrostem wagi ciała z jednoczesnym zmniejszeniem częstotliwości oddawania stolca albo występowaniem zaparć. U osób chorych mogą pojawić się dłuższe okresy obniżonego nastroju, spowolnienie czynności serca, nadciśnienie tętnicze, przesuszenie skóry i włosów, zaburzenia miesiączkowania, a nawet niepłodność.