Jak prawidłowo należy nawozić rośliny działkowe

Nawożenie upraw polega na doprowadzaniu glebie, w której są uprawiane rośliny wspomagających substancji odżywczych,to konieczny zabieg, gdy ziemia nie jest w stanie zapewnić koniecznych składników odżywczych roślinom, które charakteryzują się szybkim wzrostem.

Nawozy ogrodnicze – są to wszystkie środki pochodzenia organicznego albo mineralnego, jakie używa się by uzyskać lepszy wzrost i wartość upraw, nawozy te oprócz wzbogacaniem ziemi w składniki mineralne, ulepszają jej cechy fizyczne, chemiczne i biologiczne.

Nawozy ogrodnicze można pogrupować na trzy główne rodzaje, nawozy pochodzenia mineralnego, organicznego i nawozy zielone.

Nawozy mineralne

Nawozy mineralne,to jest generowane syntetyczniesą to surowce wytwarzane na bazie potasu, fosforu i azotu, wzbogacone ponadto w minerały takie jak siarka, magnez, wapń, miedź, żelazo i inne, mogą być jedno, dwuoraz wieloskładnikowe. Nawozy wieloskładnikowe są najczęściej stosowane przez entuzjastów rozpoczynających swoją przygodę zuprawą roślin. Nawozy mineralne powinny zapewniać makro i mikroelementów roślinom, jednak używając ich, istnieje opcja przenawiezienia, dlatego zawsze powinno się dokładnie dobierać ilości nawozów.

Nawozy organiczneNawozy pochodzenia organicznego mają za zadanie głównie poprawić fizyczne i biologiczne cechy gleby i dostarczyć uprawą składników odżywczych. Do nawozów organicznych należą w pierwszej kolejności obornik i kompost, oraz wióry, mączka z rogów, krwi i kości, nawóz koński, kozi, kurzy, a nawet gołębi. Stosowanie pożywek naturalnych wzmaga przyrost upraw poprzez zapewnianie im składników mineralnych i nie ma możliwości nadmiernego nawiezienia nimi roślin.

Nawozy zielone

Czyli wszystkie rośliny zielone, hodowane najczęściej jako międzyplon lub poplon, które są wprowadzane do ziemi metodą przekopywania tudzież przeorania. Pożywki zielone zaleca się stosować do każdego rodzaju roślin i w dowolnych ilościach.