Jak zaprojektować zapadające w pamięć czy logotyp.

Logo jest podstawą budowania obrazu firmy, jest w stanie zainteresować ludzi i zapadać w ich pamięć albo spowodować że nikt nie zwróci na nie uwagi, w artykule poniżej omówimy wszystkie cechy dobrego loga.

Bardzo wiele ludzi myli pojęć logotyp i logo, uznając je błędnie za to samo, tymczasem tak nie jest, logo jest złożone z dwóch części - sygnetu, to jest grafiki oraz logotypu czyli tekstu, będącego na ogół nazwą firmy. Niektóre loga składają się z samego sygnetu, bądź samego logotypu, możliwości jest wiele.

Zanim przejdziemy do rysowania logo, zawodowcy polecają stworzenie tzw. mapy skojarzeń, czyli pozbierać wszystkie słowa i zwroty, które są związane z marką lub jej sektorem działalności. Następną czynnością, jaka usprawni nam wykonanie loga jest zaznajomienie się z identyfikacją wizualną innych firm, zatem przejrzenie stron i sklepów internetowych konkurencji, co ułatwi nam rozeznanie się w obecnych trendach i tendencjach. Wielu designerów na początku szkicuje rys projektu na kartce, dopiero potem, posiadając konkretny projekt, przenosi go do programu graficznego.

Atrakcyjne logo musi posiadać kilka fundamentalnych cech. Po pierwsze być czytelne, każdy, kto na nie spojrzy powinien szybko odczytać nazwę marki, więc litery nie mogą być za małe, ważne też by grafika była dobrej jakości. Logo powinno być proste i powiązane z tematyką firmy, przez to, zyskuje ona spójność. Identyfikacja wizualna powinno również budzić w klientach pozytywne skojarzenia, gdyż wtedy chętniej zwiążą się oni z marką na dłużej. Zaletą loga, może być też interesujące wzornictwo, który przyciągnie wzrok i potencjalnych odbiorców.