Jak prawidłowo powinno się nawozić rośliny w ogrodzie

Nawożenie upraw polega na dostarczaniu glebie, wjakiej są uprawiane rośliny wspomagających substancji odżywczych, jest to niezbędny zabieg, kiedy gleba nie zapewnia niezbędnych substancji odżywczych roślinom, które szybko rosną.Nawozy ogrodnicze – są to wszystkie specyfiki pochodzenia organicznego lub mineralnego, które używa się by zyskać szybszy przyrost i wartość upraw, nawozy te poza wzbogacaniem podłoża w składniki mineralne, polepszają jej właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne.

Nawozy stosowane przy uprawie roślin możemy pogrupować na trzy podstawowe rodzaje, nawozy pochodzenia mineralnego, organicznego i nawozy zielone.

Nawozy mineralne

Nawozy mineralne,to jest generowane syntetyczniesą to substancje produkowane na bazie potasu, fosforu i azotu, wzbogacone ponadto w minerały takie jak siarka, magnez, wapń, miedź, żelazo i inne, mogą być jedno, dwu lub wieloskładnikowe. Nawozy wieloskładnikowe są najczęściej stosowane przez entuzjastów zaczynających swoją przygodę zuprawą roślin. Nawozy mineralne powinny dostarczać makro i mikroelementów uprawą, jednak używając ich, istnieje opcja nadmiernego nawiezienia, dlatego zawsze należy dokładnie dobierać ilości nawozów.

Nawozy organiczne

Nawozy pochodzenia organicznego mają za zadanie głównie ulepszyć fizyczne i biologiczne właściwości gleby i dostarczyć uprawą substancji pokarmowych. Do nawozów pochodzenia organicznego zaliczamy w pierwszej kolejności obornik i kompost, w dalszej kolejności wióry, mączka z rogów, krwi i kości, nawóz koński, kozi, kurzy, a nawet gołębi. Używanie pożywek organicznych wzmaga wzrost upraw poprzez dostarczanie im związków mineralnych i nie ma możliwości przenawożenia za ich pomocą roślin.

Nawozy zielone

Czyli wszystkie rośliny zielone, uprawiane zazwyczaj jako międzyplon albo poplon, które są wprowadzane do gleby systemem przekopywania tudzież przeorania. Nawozy zielone można używać do każdego rodzaju upraw i bez ograniczeń ilościowych.