Dolegliwości przy niedoczynności tarczycy, diagnoza

Niedoczynność tarczycy przyczyny.

Niedoczynność tarczycy to stan, kiedy gruczoł ten produkuje za mało hormonów, odnośnie do zapotrzebowania organizmu. Niedoczynność tarczycy jest nieprawidłowością i należy ją leczyć.

Do najczęstszych powodów niedoczynności tarczycy zaliczamy przewlekłe zapalenie tarczycy, nazywana chorobą Hashimoto, która kształtuje się stopniowo, nie powodują jakichkolwiek przypadłości, prowadząc do zmniejszonej produkcji hormonów tarczycy.Następnym częstym czynnikiem niedoczynności tarczycy jest stan po wycięciu gruczołu, co jest konieczne w przypadku nowotworu tarczycy lub występowanie woli guzowatych, niedoczynność po zabiegu usunięcia gruczołu jest uzależniona od rozmiaru zabiegu, gdy usunięta zostanie cała tarczyca, może dojść nawet do stałej niedoczynności.

Niedoczynność tarczycy czasami jest spowodowana leczeniem jodem promieniotwórczym, jakie jest konieczne m.in. w przypadku choroby Gravesa albo leczenia woli tarczycy niedoczynnych.

Zdarza się, że niedoczynność tarczycy jest wywołana stanami zapalnymi tego gruczołu, powstałymi w wyniku zażywania leków, lub występuje u kobiet po porodzie, w takich sytuacjach często niedoczynność jest chwilowa, ale nie jest to regułą.

Nadczynność tarczycy jest najczęściej spotykanym zaburzeniem funkcji tego gruczołu, dotyka osób w różnym przedziale wiekowym, zarówno dorosłych, nastolatków, jak i dzieci, aczkolwiek znacznie częściej pań aniżeli mężczyzn, którzy stanowią tylko 1% dotkniętych przypadłością. Nadczynność gruczołu tarczycy może być uwarunkowana genetycznie, kiedy powstaje efekcie choroby Hashimoto. Informuje nas Zdrowie i Uroda

Niedoczynność tarczycy najczęściej objawia się uczuciem zmęczenia, zimna i ospałości, przyrostem wagi ciała z jednoczesnym zmniejszeniem częstotliwości oddawania stolca lub pojawieniem się zaparć. U osób chorych mogą występować dłuższe okresy obniżonego nastroju, spowolnienie czynności serca, nadciśnienie tętnicze, suchość skóry i włosów, zaburzenia miesiączkowania, a nawet niepłodność.