Jak się projektuje świetne logo.

Logo jest podstawą tworzenia obrazu firmy, może zainteresować ludzi i pozostać w ich pamięci lub sprawić iż nie będzie przykuwać uwagi, w artykule poniżej przedstawimy wszystkie cechy atrakcyjnego loga.

Bardzo wiele ludzi nie rozróżnia terminów logotyp i logo, uznając je niepoprawnie za to samo, tymczasem tak nie jest, logo jest złożone z dwóch elementów - sygnetu, to jest znaku graficznego oraz logotypu czyli tekstu, będącego na ogół nazwą firmy. Czasami loga składają się tylko z sygnetu, bądź samego logotypu, wariantów jest dużo.

Nim przejdziemy do projektowania logo, zawodowcy polecają zrobienie tzw. mapy skojarzeń, toteż zebrać wszystkie słowa i wyrażenia, które są powiązane z marką albo jej branżą. Następną czynnością, która usprawni nam wykonanie loga może być zapoznanie się z identyfikacją wizualną podobnych firm, zatem przejrzenie stron i sklepów WWW konkurencji, co ułatwi nam rozeznanie się w aktualnych trendach i tendencjach. Większość designerów najpierw szkicuje zarysy projektu na kartce papieru, dopiero potem, mając konkretny projekt, przenosi go do programu graficznego.

Dobre logo musi mieć parę podstawowych cech. Przede wszystkim być czytelne, każdy, kto na nie spojrzy powinien bez problemu odczytać nazwę firmy, więc litery nie mogą być za małe, istotne też by grafika była dobrej jakości. Logo powinno być proste i związane z tematyką marki, przez to, zyskuje ona spójność. Identyfikacja wizualna powinno też budzić w klientach pozytywne skojarzenia, gdyż wtedy chętniej zwiążą się oni z marką na dłużej. Atutem loga, jest też interesujące wzornictwo, jaki przyciągnie wzrok i potencjalnych odbiorców.