Biopsja Tarczycy

Biopsja tarczycy

Działa na metabolizm i gospodarkę wapniowo-fosforową w układzie. Tarczyca – bo o niej mowa, to gruczoł który stanowi w fantastyczny sposób odpowiedzialny za właściwą pracę całego systemu. Ze względu na znaczne znaczenie narządu dla jego prawidłowego funkcjonowania, niezbędne jest pamiętanie o dobrzy stan gruczołu. Biopsja tarczycy to badanie, jakie jest znacznie wygodne w ocenie dużo jego chorób.Powiększona tarczyca to jedyny z podstawowych symptomów stanu chorobowego narządu. Dodaje ona widoczny obrzęk szyi, który powszechnie określa się tzw. wolem. W szerokim skrócie biopsja tarczycy polega na uzyskaniu niewielkiego fragmentu tkanki w obiektu wykonania badania cytologicznego pod mikroskopem. Sam brak jest z zasady całkowicie bezbolesny i wygodny.

Kiedy należy wykonać biopsję tarczycy?

Głównym celem biopsji tarczycy jest po pierwsze wykluczenie lub wykrycie procesu złośliwego w gruczole, co daje podjęcia potencjalnych, kolejnych kroków w ciągu leczenia. W wybranych przypadkach nie da się rozstrzygnąć, czy wykryta zmiana jest procesem złośliwym. W projekcie potwierdzenia procesu lub jego usunięcia konieczne jest powszechnie wykonanie operacyjnego środku i doświadczenie operowanej zmiany. Innym celem biopsji że istnieć jeszcze opróżnienie zmiany z płynu, przez co otrzymuje się zmniejszenie jej kształtów.

Lekarz zleci biopsję tarczycy wtedy, kiedy we wcześniejszym badaniu USG zostanie wykryta niepokojąca kolej w gruczole – w wypadku tarczycy są to jeden lub dużo guzków. Mimo, iż zaledwie 4% badanego materiału wykazuje cechy procesu złośliwego nie ważna tego elementu bagatelizować. Biopsja tarczycy będzie zlecona ponadto w sukcesu podejrzenia zmian zapalnych w tarczycy.

W jaki forma jest biopsja tarczycy?

Biopsja tarczycy chodzi do zabiegów niemal całkowicie bezbolesnych, choć inwazyjnych. Tworzy się ją przy pomocy igły o grubości nie ważniejszej niż 0,4-0,6 mm. Samo badanie nie wymaga specjalistycznych przygotowań. Pacjent powinien stawić się na brak z naturalną dokumentacją medyczną. Powinien także poinformować lekarza wykonującego zabieg o potencjalnych chorobach współistniejących. Chodzi np. o alergie czy wywiady z krzepliwością krwi. Biopsja zazwyczaj jest robiona bez znieczulenia – bo właściwie nie stanowi ono niezbędne. Badanie wykonuje dwóch specjalistów – patomorfolog we kooperacji z radiologiem. Pierwszy przykłada głowicę USG i odnajduje zmianę. Zadaniem innego jest przecież wkłucie igły oraz wyciągnięcie środka do poszukiwania cytologicznego. Po zakończeniu sposobie w miejsce wkłucia montowany jest opatrunek.

Potencjalne powikłania po zabiegu

Biopsja tarczycy jest poprzez lekarzy miana za badanie bardzo bezpieczne. Jakiekolwiek potencjalne powikłania po zabiegu dają się niezwykle rzadko, choć zapewne ich przedstawienie jest możliwe. Jeśli już wystąpią najczęściej szybko uciekają również nie są zagrożenia dla bycia człowieka. Najczęściej pojawiającymi się powikłaniami po biopsji tarczycy są bóle szyi, obrzęki, krwiak w środowisku nakłucia lub ewentualne omdlenia w trakcie lub po skończeniu badania. Bardzo rzadko mogą jeszcze wystąpić: krwotoki lub ustępujące porażenia nerwu krtaniowego. Wśród najważniejszych przeciwwskazań do przeprowadzenia biopsji należą: przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, ropne ogniska skóry szyi oraz skaza krwotoczna.

http://choratarczyca.pl/biopsja-tarczycy/