Choroba Gravesa Basedowa

Choroba Gravesa-Basedowa – najistotniejsze informacje o chorobie

Schorzenia autoimuunologiczne polegają na tym, że układ immunologiczny pacjenta zatrzymuje się przeciwko komórkom i tkankom jego organizmu. Mówiąc inaczej – organizm niszczy sam siebie.

Jedną z chorób autoimmunologicznych jest choroba Gravesa-Basedowa. Naukowcy nie wiedzą, która jest podstawa schorzenia. Stanowi ono jednak silnie związane z płcią – kobiety mają dziesięciokrotnie częściej niż ludzie. Wiadomo także, że palenie tytoniu zaostrza przebieg choroby, dodając się do orbitopatii (wtrzeszczu oczu) i nadczynności tarczycy.

SYMPTOMY CHOROBY:

Choroby autoimmunologiczne często występują razem, a osoby pozostające na chorobę Gravesa-Basedowa mogą zapaść także m.in. na reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę typu 1, niedoczynność kory nadnerczy lub bielactwo.

U osób, u których zdiagnozowano chorbę Gravesa-Basedowa, przygląda się zarówno osłabienie pracy tarczycy (niedoczynność), kiedy również jej wzmożenie (nadczynność), ale daje się, że praca hormonów trwa w mierze. Dlatego wyniki badań natury nie dają szerokiego obrazu zdrowia. Jak to rozpoznać u siebie niepokojące objawy? Do symptomów właściwych dla choroby należą: równomiernie powiększona, miękka tarczyca, z reguły bez wyczuwalnych guzków, naciekowy wytrzeszcz oczu (może on sugerować w innym nasileniu także w każdym stadium choroby, a nawet po jej wyleczeniu), jaki potrafi jechać do drugich, poważnych schorzeń oczu, i nawet trwałego uszkodzenia wzroku, obrzęk przedgoleniowy (rzadko) i obrzęk palców.

LECZENIE:

Choroba Gravesa-Basedowa jest w sumie uleczalna. Jest niemało metod walki z tym zaburzeniem. Ważną z nich jest korzystanie leków przeciwtarczycowych. Leczenie farmakologiczne trwa około 18 miesięcy.

Inny system to zapewnienie pacjentowi radioaktywnego jodu, mającego wyeliminować nadczynność tarczycy w obrocie choroby. Zazwyczaj wystarcza jedna dawka izotopu.

Trzecia metoda, leczenie operacyjne, polega na wycięciu niemal całego organu. Metoda tenże istnieje zalecany przy zaawansowanej orbitopatii. Po operacji przydatne jest, aby pacjent przyjmował syntetyczne hormony tarczycy, jego system nie jest ponieważ w okresie zrobić ich jedyny.

Choroba Gravesa-Basedowa, jednak prawdopodobnie stanowić trudna, szczególnie, jeśli nie podlega leczeniu, jest w wszyscy uleczalna. Należy do stosunkowo łatwo wyleczalnych chorób autoimmunologicznych. Chociaż jej powikłania mogą stanowić o wiele większe. Dlatego warto badać tarczycę, choćby dotykając szyi i obserwując stan tarczycy. Niepokój powinny te wzbudzić zmiany w kształcie oczu. Pilna obserwacja własnego ciała nic nie kosztuje, oraz może uratować zdrowie.

Niemniej jednak nic nie zastąpi lekarskich oględzin i dokładnych doświadczeń w laboratorium czy przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Warto wyselekcjonować się na nie przynajmniej raz w roku – dla naszego spokoju.

http://choratarczyca.pl/choroba-gravesa-basedowa/