Opryskiwanie drzew - jakie zastosować?

Opryski roślin są jedną z metod konserwacji sadu, za ich pomocą chronimy rośliny nie tylko przed insektami, jak i rozlicznymi schorzeniami.

„W każdym ogrodzie bez względu od jego powierzchni, ilości jak i gatunku uprawianych drzew, wcześniej czy później pojawią się szkodniki. Obecność kilku mszyc czy innych szkodników, degradujących drzewa i ich owoce, nie znaczy jednak, że od razu powinniśmy sięgać do takiego rodzaju ochrony roślin. Opryski należy zacząć stosować, wtedy gdy szkodników jest dużo albo wtedy, gdy schorzenie, jaka zaatakowała drzewo, nie ustępuje przez długi okres czasu i roślina samodzielnie nie jest w stanie jej pokonać.” Żródło sklep rolniczy.Zarówno owady, jak i schorzenia drzew zwalcza się przy użyciu różnego rodzaju oprysków. Szkodniki zwalcza się, wykorzystując insektycydy, czyli środki, które usuwają owady, na rynku dostaniemy środki uniwersalne jak i dedykowane zwalczania konkretnego typu owadów, jak np. mszyce czy nasiennice trześniówki. Z kolei, kiedy rośliny są zaatakowane chorobami, aby im pomóc, używamy odpowiednio fungicydy, albo bakteriocydy. Fungicydy to preparaty zwalczające schorzenia pochodzenia grzybiczego, bakteriocydy są używane, gdy rośliny atakują choroby pochodzenia bakteryjnego.

Decydując się na zastosowanie środków ochrony roślin, nie należy postępować według własnego uważania, a postępować zgodnie z instrukcją i zaleceniami na etykiecie. Znajdują się tam wszystkie konieczne, do poprawnego używania środka informacje, czyli termin stosowania, optymalną dawkę oraz wszelkie środki ostrożności. Stosowanie się do instrukcji w przypadku pestycydów jest niezwykle ważne, gdyż tylko dostosowanie się do wskazanych terminów stosowania i dawek preparatu jest w stanie zagwarantować skuteczność ich używania.