Pożyczka pod zastaw nieruchomości-szczególne warunki na jakich jest przyznawana


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w minionym okresie bardzo popularnym zagadnieniem. Poglądy na jej temat bywają jednakże całkowicie różne. Swój nieprzyjazny klimat zawdzięcza przede wszystkim informacjom medialnym, jakie to ostrzegają przed rzekomymi nieprawidłowościami, które to się z nią wiążą. Przestrzegają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod płaszczykiem przyznawanych pożyczek przechwytywali mieszkania ubogich ludzi.

Rzeczywistość zdaje się być jednakże nieco bardziej złożona niż w modelu dobrzy pożyczkobiorcy i źli pożyczkodawcy. W każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z wynaturzeniami a co za tym idzie nie można oceniać w sposób ogólny danego zjawiska. Przykładowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie bezpieczna pod warunkiem, że każda z umawiających się stron rozumie precyzyjnie na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są dawane poprzez podmioty prywatne (zwykłe kredyty hipoteczne w ich odróżnieniu są (udzielane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody podpisywania umów przez równe podmioty, która to to reguła mieści się polskim kodeksie cywilnym. Strony ustalają, że jedna ze stron udziela pożyczki w danej kwocie a 2ga strona zobowiązuje się ją zwrócić w danym terminie, wraz z pobocznymi odsetkami i wydatkami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie posiada uprawnień banku (np. nie posiada możliwości weryfikować pożyczkobiorcy w BIK). Zabezpiecza się w takim razie poprzez zrealizowanie wpisu w KW nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie prosta konstrukcja od strony prawniczej.