Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na co zwracać szczególną uwagę przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w ostatnim czasie całkiem znanym tematem. Wypowiedzi na jej temat pozostają jednak całkowicie odmienne. Swój nieprzychylny klimat zawdzięcza przede wszystkim informacjom medialnym, jakie to przestrzegają przed rzekomymi nieprawidłowościami, jakie to się z nią wiążą. Uprzedzają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod płaszczykiem przyznawanych pożyczek przejmowali lokale mieszkalne ubogich osób.

Rzeczywistość zdaje się być jednakże odrobinę w wyższym stopniu kompleksowa niż w schemacie ubodzy pożyczkobiorcy i nierzetelni pożyczkodawcy. W każdej sferze życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie powinno się wartościować w sposób ogólny odpowiedniego zjawiska. Standardowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest w całości pewna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron rozumie ściśle na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są oferowane przez podmioty prywatne (standardowe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (przekazywane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody podpisywania umów przez równorzędne podmioty, która to to reguła zawiera się polskim kodeksie cywilnym. Strony umawiają się, że jedna ze stron udziela pożyczki w określonej wysokości a druga strona zobowiązuje się ją zwrócić w określonym czasie, wraz z pobocznymi odsetkami i wydatkami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie posiada uprawnień banku (np. nie może weryfikować pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej). Ubezpiecza się wobec tego poprzez dokonanie zapisu w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to relatywnie nieskomplikowana konstrukcja od strony prawniczej.