Pożyczki pod zastaw nieruchomości jako nowy produkt kredytowy na rynku usług finansowych

pozyczka hipoteczna
Pożyczki pod zastaw nieruchomości są względnie oryginalną ofertą na polskim rynku usług finansowych. Jednak w swojej własnej budowie przypomina już świetnie nam znajome kredyty bankowe przydzielane przez zwykłe banki. Trzeba jednakże wskazać na kilka ważnych różnic.

Główna z nich to podmiot, który to jest w stanie użyczyć kwotę wnioskowanej pożyczki. W przypadku gdy przy zwykłym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to gdy rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Najczęściej jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w przedmiocie przyznawania pożyczek lub pośredniczenia w zbywaniu nieruchomości.
IAMSport
Analiza zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy to następna rozbieżność między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki pragnąc utrzymać wydolną politykę kredytową są zobowiązane do analizowania i weryfikacji osób, które to są zainteresowane kredytem. Dzięki temu mogą mieć, chociażby statystyczne podstawy aby domniemywać, że kredyt będzie obsługiwany w sposób należyty.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości opiera się na nieznacznie innych zasadach. Pożyczkodawca nie ma bowiem możności sprawdzenia potencjalnej osoby zainteresowanej otrzymaniem pożyczki. Nie ma dostępu do BIK czyli do fundamentalnego sprzętu jakim dysponują bankowe instytucje finansowe. Z związku z tym konieczne jest stosowanie stałych zabezpieczeń spłacenia pożyczki