Święty Mikołaj

Ciekawostka - Święty Mikołaja podrzucił sąsiadowi trzy bryły złota na posag dla córek. Dawniej, by kobieta wyszła za mąż, musiała wnieść do małżeństwa posag. Kobieta bez posagu nie miała szans na ożenek, więc ubogie kobiety nie miały szans na ożenek, a gdy pozostawały bez funduszu do życia, często kończyły w domach publicznych. Ten szlachetny czyn Mikołaja był inspiracją dla ks. Piotra Skargi, który założył przy Bractwie Miłosierdzia ,,Skrzynki św. Mikołaja” na posagi dla ubogich i cnotliwych panien, aby z powodu ubóstwa nie zeszły na złą drogę. ,,Broniąc czystości pieniędzmi, zaopatrzeniem, jałmużną, za którą odpłata lepsza niźli żebraki karmić”, jak głosił  sam ks. Skarga. Fundusz istniał jeszcze na początku XX w.

Dziś

Święty Mikołaj najczęściej  kojarzony jest jako miły staruszek z brodą przynoszący dzieciom prezenty. W Krakowie zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami był już znany w poł. XVIII w. Początkowo był zwyczaj podkładania dzieciom prezentów pod poduszkę w wigilię świętego (5 grudnia). Później zaczął przychodzić ,,żywy” św. Mikołaj ubrany w infułę, kapę (rzadziej w ornat) z pastorałem w ręku. Towarzyszy mu anioł i diabeł w czerwono-czarnym stroju z maską na twarzy.

Dziś Święty Mikołaj znany jest z czegoś innego. Jest długowłosym i długobrodym starcem, ubranym w czerwony kubrak i czapkę białym pomponem. Podczas świąt rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów,z których najbardziej znanym jest bez wątpienia czerwononosy Rudolf. Święty Mikołaj mieszka w zimnej i okrytej śniegiem Laponii (albo, według niektórych, na biegunie północnym), wraz ze swoją żoną, reniferami oraz swoimi małymi pomocnikami -  elfami. Przez cały rok elfy wytwarzają zabawki w wielkiej fabryce zabawek Świętego Mikołaja. Święty Mikołaj dobrze wie które dzieci były grzeczne, a które nie. Ma specjalną listę, według której grzeczne dzieci nagradza prezentami, niegrzecznym zaś przynosi rózgę, albo kawałek węgla. Prezenty dostarcza w jeden wieczór, jest więc dość zapracowanym świętym. Leci przez cały świat na swych saniach, prezenty zaś trzyma w wielkim, czarnym worku. Do mieszkań i domów wchodzi przez komin, gdy dzieci śpią, lub nie patrzą, ale dopiero wtedy, gdy zjadły całą wigilijna kolację

Obecnie św. Mikołaj przynosi prezenty w nocy i nad ranem 6 grudnia (jeśli tylko napisze się list do Mikołaja. Upominki te są jednak niewielkie – prawdziwe prezenty przynosi w Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia.

Święty Mikołaj jest symbolem dbałości o grzeczność dzieci oraz symbolem dzielenia się z innymi prezentami. Jest więc symbolem szczodrości, hojności i dobroci oraz bycia miłym dla innych. Święty Mikołaj jest więc nie tylko symbolem świąt - jest głęboko zakorzenionym symbolem prezentów, wzajemnego obdarowywania się nimi i bycia grzecznym oraz dobrym.